Jeszcze kilka lat temu buty dla psa były postrzegane dosyć dziwnie, a raczej to pies w butach był dziwnie postrzegany, trochę jak kot w butach. Głównie za sprawą reakcji osób postronnych, które na taki widok kiwały głową z politowaniem. Powoli się to zmienia, a głównie za sprawą psich sportów i dogtrekkingów, gdzie buty są już praktycznie podstawowym wyposażeniem ochronnym. Drugim ważnym czynnikiem rosnącej popularności psich butów jest zdecydowanie większa świadomość i wiedza samych opiekunów o potrzebach psów oraz zagrożeniach jakie mogą nastąpić podczas uprawiania sportu lub aktywnej turystyki z psem.
Buty dla psa zaczęto stosować po raz pierwszy w psich zaprzęgach, gdzie psy pracujące przy saniach miały do pokonania długie dystanse rzędu kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Maszer ( człowiek na saniach prowadzący psi zaprzęg ) musi zapewnić swoim psom jak najlepsze warunki bytowe na całej trasie. Początkowo buty musiały być na wyposażeniu zaprzęgu i w razie jakiś oznak otarć, skaleczeń maszer zakładał psom but ochronny. W trudnych warunkach pogodowych, zwłaszcza przy niezbyt wysokich temperaturach padający śnieg jest bardzo lepki. Psie łapy w takich warunkach są oblepiane śniegiem, a topniejąc na nich, tworzą się między palcami grudki lodu utrudniające psu bieg i powodujące dyskomfort.
Obecne zmiany klimatyczne są na tyle duże, że nawet na dalekiej Północy w okresach, gdy są organizowane wyścigi długodystansowe psich zaprzęgów warunki pogodowe są trudniejsze dla kondycji psich łap. Śnieg powierzchniowo bywa roztapiany przez słońce i wyższe temperatury powodując zamarzanie tras, które są pokryte śniegiem z ostrymi bryłkami lodu. W takich warunkach większość zaprzęgów zaopatruje swoje psy w tekstylne ochronne buty dla psa. Należy pamiętać, że psy powinny biegać jak najwięcej bez butów ochronnych, aby psie opuszki były przyzwyczajone do trudniejszych nawierzchni.
Kiedy trzeba założyć psu buty?
Buty zakładamy psom w trudnych warunkach panujących na nawierzchni w trakcie uprawiania sportu i turystyki z psami. Zazwyczaj są to okresy zimowe, gdy psie łapy są nadmiernie wysuszone ( psy mieszkające w domu/mieszkaniu ) i mają tendencję do mikropęknięć. Powinniśmy monitorować stan psich opuszek, a gdy będą nadmiernie opuchnięte lub otarte powinniśmy zakładać im buty. Mając już doświadczenie możemy sami ocenić przed rozpoczęciem treningu lub wędrówki, czy zakładać buty dla psa na początku, czy też w trakcie aktywności. Warto, a nawet trzeba mieć na wyposażeniu komplet butów dla psa na treningu, zawodach, dogtrekkingach i długich wędrówkach.
Często but konieczny jest, aby opatrzyć skaleczenie lub kontuzję łapy. Trzeba wziąć pod uwagę jak duży będzie opatrunek na łapie i dobrać odpowiednio większy rozmiar. Z użytkowaniem buta podczas skaleczenia lub innego urazu należy uważać, aby pies zbyt długo nie chodził w bucie, ponieważ rana powinna mieć dostęp powietrza do szybkiego gojenia, a większość butów jest w większym lub mniejszym stopniu wodoodpornych.
Jakie wybrać buty do sportu i dogtrekikingu?
Wychodząc z założenia, że wszelkie aktywności sportowe powinniśmy wykonywać z psem w miarę możliwości na nieutwardzonych nawierzchniach buty muszą odznaczać się lekkością i wytrzymałością. Na rynku zoologicznym jest spora oferta butów, które mają dosyć grubą, gumową podeszwę i wyglądem są nieco zbliżone do butów, które sami nosimy. Buty tego typu mają plusy i minusy. Niewątpliwym atutem jest gruba podeszwa, która wytrzyma znacznie dłużej niż buty wykonane z samych tekstyliów. Takie buty można próbować zakładać psom na utwardzone nawierzchnie np. zimą w mieście, gdy drogowcy i miasta sypią chodniki i jezdnie chemią na bazie soli. Minusem jest waga i grubość. Pies w grubym i sztywnym bucie nie czuje się pewnie i komfortowo. Waga buta z grubymi podeszwami powoduje niestety częste spadanie z psich łap, zwłaszcza podczas biegania. Grubość butów sprawia, że pies nie ma praktycznie żadnego wyczuwalnego kontaktu z podłożem.
W sportach zaprzęgowych używane są tylko buty tekstylne. Są przede wszystkim lekkie i pies niedługo po założeniu zapomina o nich. W dużych zaprzęgach na długich dystansach, które zazwyczaj odbywają się w warunkach śnieżnych buty dla psa są wykonane z cienkich i mocnych tkanin. Maszerzy traktują je praktycznie jak jednorazówki. W Polsce z zimami w ostatnich latach bywa słabo, podobnie jak w innych krajach Europy, więc dużo dyscyplin odbywa się w warunkach bezśnieżnych, tzw. dryland. Zamiast sań na płozach są używane wózki na kołach, a zamiast narciarstwa biegowego więcej jazdy na rowerze ( bikejoring ) i hulajnodze ( scooter ). W tych dyscyplinach czasem również potrzebne są buty dla psów, błoto potrafi zamarzać, a psie łapy są mocniej narażone na otarcia i skaleczenia. Do drylandu stosowane są także buty tekstylne, czasem z cienkimi nalewkami antypoślizgowymi. Używane tkaniny są nieco grubsze niż te warunki typowo śnieżne.
Ważne wskazówki przy doborze rozmiaru.
Przy doborze rozmiaru należy brać pod uwagę, że pies w trakcie biegu rozszerza palce i wysuwa pazury, aby pewniej i mocniej wybijać się z podłoża. Musimy zatem zawsze dobierać buty z delikatnym zapasem-luzem, aby pies czuł się w bucie komfortowo. Zbyt ciasny but nie pozwoli psu na swobodny bieg, będzie przystawał i rozpraszał swoją uwagę.
W naszym sklepie oferujemy buty wykonane oryginalnej tkaniny Cordura®, która jest trzykrotnie wytrzymalsza od tkanin poliestrowych. Patent na włókno Cordura® należy do firmy DuPont, a licencją dysponuje koncern Invista. W połączeniu z szybkim schnięciem i niską wagą stanowi bazę wielu produktów używanych w skrajnie ciężkich warunkach. Cordurę wybierają producenci i użytkownicy, którym zależy na wytrzymałości produktu. Pamiętaj, że buty wykonane z Cordury® są bardziej wytrzymałe, ale nie są niezniszczalne, to tylko buty tekstylne bez ciężkiej, gumowej podeszwy.
Buty dla psa WILCZE™ antypoślizgowe, Cordura®
Dla osób wędrujących zimą po górskich szlakach z psami mamy buty o wyższej konstrukcji i podwójnym zapięciu. Dzięki temu but trzyma się lepiej na psiej łapie, a śnieg nie dostaje się do wnętrza buta.
Buty dla psa WILCZE™ wysokie – Cordura®
Mamy także wersję typowo zimową wersję butów z wewnętrzną warstwą ocieplającą z mikropolaru.
Buty dla psa WILCZE™ Północ – Cordura®
Wszystkie buty WILCZE™ mają wewnętrzne szwy zabezpieczone lamówką, aby w takcie użytkowania psie łapy nie były narażone na niepotrzebne otarcia lub skaleczenia.
Praktyczne porady.
Użytkowanie na miejskim twardym podłożu tekstylnego buta znacząco wpływa na jego zużycie. Zaleca się wyprowadzać psa i spacerować jak najwięcej po trawnikach oraz unikać chodników.
Buty muszą być lekko za duże, aby pies mógł swobodnie rozszerzyć palce i wyciągać pazury.
Buty tekstylne Wilcze powinno się prać w niskich temperaturach i w łagodnych środkach piorących. Po wyschnięciu można buty zaimpregnować z zewnątrz preparatami do sprzętu outdoorwego ( namiotów, kurtek, butów tekstylnych ).
W trakcie zimy warto zabezpieczać psie łapy warstwą tłustych kremów i maści, aby ograniczyć pękanie naskórka. W naszym sklepie mamy tego typu maść, która chroni psie łapy przez warunkami zewnętrznymi, a także przyspiesza gojenie się ran.
Jak chcecie poznać opinię na temat naszych butów użytkownika zapraszamy do lektury bloga Tajgi : https://tajgaowczarekmazowieckikelpie.blogspot.com/2018/03/psia-blogerka-modowa-wilcze-buty-wild.html
Tekst Piotr Rukat 2021 ( foto: Pixabay, DogTrotter.pl )